TOCZENIE CNC

Toczenie jest obok frezowania jedną z dwóch podstawowych technologii obróbki skrawaniem. Polega ono na oddzielaniu warstwy materiału z przedmiotu obrabianego za pomocą narzędzia, najczęściej noża tokarskiego. W przypadku tej technologii przedmiot obrabiany obraca się natomiast narzędzie jest nieruchome. 

Ze względu na taką charakterystykę procesu, technologia toczenia znajduje zastosowanie w produkcji wszelkiego rodzaju detali w postaci brył obrotowych. Do podstawowych elementów wykonywanych na tokarkach należy zaliczyć przede wszystkim wałki, osie, tuleje, tarcze, pierścienie, kołnierze, cylindry, stożki itp. 

Nasze nowoczesne centra tokarskie CNC  pozwalają obróbkę praktycznie wszystkich dostępnych na rynku materiałów począwszy od tworzyw sztucznych a skończywszy na superstopach żaroodpornych czy stopach tytanu.  Jednak najbardziej rozpowszechnionym materiałem poddawanym obróbce skrawaniem są stale. W zależności od składu chemicznego występują one w wielu różnych gatunkach różniących się właściwościami. W naszej firmie najczęściej realizujemy tocznie stali węglowych, niskostopowych oraz stali nierdzewnych. Toczenie metali kolorowych takich jak aluminium, mosiądz czy brąz również stanowi duży odsetek realizowanych prac.

Aby zapewnić wysoką wydajność produkcji w przypadku większych serii, wyposażyliśmy nasze centra tokarskie w urządzenia pozwalające na pracę w trybie automatycznym, gdzie maszyna sama podaje sobie materiał na kolejne detale. Nowoczesne sterowanie naszych tokarek pozwala na szybkie programowanie niejednokrotnie skomplikowanych kształtów niemożliwych do wykonania na obrabiarkach konwencjonalnych. Punktem wyjścia przy obróbce na tokarkach jest model 3D detalu, który chcemy obrobić. Pracując na takim modelu, nasi specjaliści mogą zaprojektować ścieżki, po których maszyna będzie prowadziła narzędzia celem uzyskania wyrobu gotowego. Dodatkową korzyścią z zastosowania modelu teoretycznego jest łatwość wprowadzania wszelkich korekt, jakie mogą się pojawić podczas pracy nad produktem. Po zakończeniu toczenia CNC możliwa jest dalsza obróbka skrawaniem na innych maszynach bądź obróbka cieplna, cieplno-chemiczna, galwanizacja i wiele innych stanowiących uzupełnienie procesu produkcji detalu gotowego.

Na dobrze zaplanowany proces toczenia na centrach tokarskich CNC składa się bardzo wiele czynników które należy wziąć pod uwagę. Najbardziej istotne jest doświadczenie z zakresu technologii procesu toczenia oraz zaawansowanych technik programowania. Nie bez znaczenia jest również znajomość najnowszych osiągnieć w dziedzinie narzędzi skrawających.

Nasi doświadczeni specjaliści potrafią szczegółowo przestudiowć wszystkie istotne aspekty dzięki czemu możemy oferować naszym klientom bezkonkurencyjną jakość oraz wydajność produkcji.